Jojoba – višestruko djelovanje
Svi izgovaramo onako kako piše, ali Jojoba se zapravo izgovara kao Ho-ho-ba(h).
Ova grmolika trajnica – Simmondsia chinensis – raste u jugozapadnim dijelovima SAD-a i pojedinim dijelovima Meksika. Preferira suhu, pustinjsku klimu u kojoj većina biljaka ne bi preživjela, a poznata je još i kao divlja lijeska, kozji oraščić, jelenji orah, bobice kave i grmolika siva kutija. Raste vrlo sporo zbog čega njezine plodove možemo očekivati tek nakon 10 godina. Indijanci su ovu biljku koristili za različite namjene. Od sjemenja su dobivali ulje kojim su njegovali kosu ili ga koristili u medicinske svrhe, a mljeveno sjemenje koristili su za prirpemanje vrućeg napitka. Moderni vrtlari vole koristiti ovu biljku zbog male količine vode koja joj je potrebna i jednostavnog održavanja, a ujedno je i dekorativna.
Iako to popularno nazivamo ulje jojobe, zapravo se radi o tekućem vosku dobivenom iz sjemenki jojobe. Za razliku od ostalih ulja za kožu, ovaj vosak sa strukturom ulja najsličniji je prirodnim uljima naše kože. Zbog takve sličnosti, jojoba je zamijenila životinjski loj u mnogim kozmetičkim proizvodima. Pogodna je za sve tipove kože i vrlo brzo se upija.
Prepuno hranjivih tvari i antioksidanta, ulje jojobe djeluje protuupalno, umiruje akne, ublažava opekline od sunca, umanjuje bore, hidratizira kožu i još mnogo toga.
Uz kokosovo i maslinovo, ulje jojobe izvrsno je za kosu! Održava vlažnost, mekoću, volumen, potiče rast, sprječava i uklanja perut te hrani kosu vitaminom E.
SAVJET: Za poticanje rasta kose umasirajte ulje jojobe pomiješano sa esencijalnim uljem (npr. uljem lavande) te umasirajte u vlasište. Masaža će potaknuti cirkulaciju, a korisni sastojci će za to vrijeme prodrijeti u kožu. Ponovite tretman dva puta tjedno.