Terapija morem
Od davnina poznata ljekovitost mora, morskih algi i trave, morske soli i ljekovitog blata te čak i samog zraka uz morsku obalu danas se popularno naziva i Thalasso terapijom. Naziv potječe od grčkih riječi thalassa (što znači more) i therapia (što znači liječenje) koje je 1860-ih povezao Francuz dr. Jacques de la Bonnardière te stvorito termin „thalassoterapie“ u prijevodu liječenje morem. Tradicionalno je to bio lijek za osobe koje su imale problema sa zglobovima i ozljedama. Tek kasnije je stavljen naglasak na druge pozitivne učinke thalasso terapije poput rješavanja stresa, poticanja rada metabolizma, gubitka težine, liječenja kožnih bolesti te rješavanja raznih drugih zdravstvanih problema. Princip primjene takve terapije zasniva se na ponavljanju postupka kako bi se postigao željeni učinak. Iako su stari Rimljani imali naviku kupanja u toplicama i morskoj vodi, moderno značenje thalasso terapije utemljeno je u Francuskoj koja još dan danas ima najviše thalasso toplica.
Thalasso centri i toplice locirani su na morskim obalama i imaju bogate ponude raznovsrnih tretmana i bazene različitih veličina ispunjene morskom vodom različitih temperatura. Morska voda koja se koristi u svrhe liječenja uzima se iz morskih dubina (oko 12 m) kako bi se izbjegao površinski sloj mora te također treba biti dovoljno udaljena od obale.
Morske blagodati danas se primijenjuju u liječenju psorijaze, bolesti dišnog sustava, pojedinih ginekoloških problema, bolesti zuba i usne šupljine, rješavanju narančine kore, peruti, akni i drugih problema. Prednosti thalasso terapije zabilježeni su brojnim labaratorijskim ispitivanjima i potvrđeni rigoroznim empirijskim istraživanjima.