Koncentracija mirisa, osnovni sastojci i kategorije
Kupnju novog parfema otežava tržište preplavljeno mnogobrojnim dostupnim mirisima. Ne samo da postoji neznatan broj mirisa, već postoje i njihove različite koncentracije. Na bočicama parfema, osim imena, stoji otisnuta i koncentracija mirisa koja se odnosi na njegovu jačinu. Parfemi sa većom koncentracijom mirisa sadrže više esencijalnih ulja i manje alkohola. Koncentracije mirisa podijeljene su u kategorije – parfem, parfemska voda, toaletna voda, kolonjska voda i osvježavajući sprej. Osnovni sastojci parfema je uglavnom alkohol (oko 80%), destilirana voda i otopljene prirodne esencije (eterična ulja biljnog ili životinjskog podrijetla). Tehnički izraz za prirodna i sintetička eterična ulja je “miris”.
Parfem
Parfem dolazi od latinskog per = kroz i fumum = dim / per fumum = kroz dim. Izraz potječe od ranih rabljenja mirisnih dimova kao primjerice tamjana, a danas predstavlja najčešće tekuće mješavine alkohola i mirisnih tvari. Mnoge povijesne činjenice ukazuju na to kako su ljudi od davnina pridavali pažnju mirisima kroz štovanja raznih božanstava ili korištenjem mirisa i dima za obrede pročišćavanja i osobnu higijenu. Prvi oblik parfema bio je mirisni štapić otkriven u Mezopotamiji prije otprilike 4.000 godina, civilizaciji iz koje potječu i mnoga druga otkrića koja su obogatila svjetsku povijest. Kroz razvoj međunarodne trgovine, kako je vrijeme odmicalo, različite kulture svijeta međusobno su se izmiješale. Dostupnost raznih biljaka, začina, cvijetova ili citrusa, omogućili su stvaranje raznih mirisa u kojima mi danas možemo uživati.
Parfem, poznat kao i ekstrakt parfema ili čisti parfem, ima najvišu koncentraciju eteričnih ulja. Može sadržavati od 15 % do 40 % mirisa, ali najčešća koncentracija u parfemima se kreće između 20% i 30 %. Od svih kategorija, parfemi traju najduže, uglavnom od 6 do 8 sati. Generalno, oni su najskuplja varijanta od svih kategorija zbog svog sadržaja odnosno visoke koncentracije mirisa. Osobama sa osjetljivom kožom čisti parfemi su pogodniji za korištenje zbog nižeg postotka alkohola i zbog toga je manja vjerjatnost isušivanja kože i neželjenih reakcija.
Parfemska voda / Eau de Parfum
Nakon čistog parfema, najveći postotak mirisa sadrži parfemska voda (EDP), najčešće između 15 % i 20 %. Prosječno trajanje parfemske vode kreće se od 4 do 5 sati i jeftinija je od čistog parfema. Još uvijek je pogodnija za osobe s osjetljivijom kožom zbog nešto manjeg postotka alkohola u odnosu na ostale kategorije poput toaletne vode, kolonjske vode i osvježavajućeg spreja. Parfemska voda je najraširenija kategorija i pogodna je za svakodnevnu uporabu.
Kolonjska voda / Eau de cologne
Kolonjska voda ili EDC sadrži znatno manju koncentraciju mirisa od ranije navedenih tipova proizvoda. Najčešće sadrži između 2 % i 4 % koncentracije mirisa te sadrži visok postotak alkohola. Cjenovno je niže na ljestvici u odnosu na prethodna dva tipa proizvoda te njegovo djelovanje ne traje duže od 2 sata. EDC se najčešće distribuira u većim bočicama i nanosi se u većim količinama. Originalna receptura kolonjske vode prema tradicionalnim receptima sadrži note raznih biljaka i citrusa povezujući ih sa pojedinim bazičnim notama.